Konfrontacja przeciwko szkodliwym oparom

Konfrontacja przeciwko szkodliwym oparom

Dzień Czystego Powietrza obchodziliśmy raptem kilka dni temu.Z tego właśnie powodu powinno się nabrać nieco refleksji odnoszących się do dość sporego problemu, który daje o sobie znać w obrębie całej Polski. Mowa tu w istocie o smogu, który potrafi okazać się dla większości społeczeństwa naprawdę niebywale katastrofalny. Substancje chemiczne, które wdychamy niemalże w każdy dzień, bez żadnych wątpliwości mają do czynienia z przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już mniej więcej rok. Jak wiadomo warto nieprzerwanie wyjaśniać czym jest zanieczyszczenie powietrza bądź jakimi sposobami można z takim kłopotem walczyć.

Z okazji Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych programach poruszony został ten właśnie temat. Przede wszystkim należy uzmysławiać sobie, że obecnie w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił też problem ze smogiem. Jednym ze sposobów jak okiełznać zatruciu środowiska jest sprawne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego zrelacjonował także, że mniej więcej połowę smogu w Polsce produkujemy sami w domach. Uznał, że jeśli nie zrezygnujemy z kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.

Zespołów Elektrociepłowni PAK też podpiął się do walki z ze zdegradowanym środowiskiem. Wyrabiana przez wymienioną spółkę energia, za ok. 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak ogłosił Prezes spółki, Piotr Woźny. Pamiętajmy więc o tym, że kłopot ze smogiem a także z COVID można ze sobą swobodnie połączyć. Pandemia SARS-CoV-2 najpierw ukazała się w miejscach o niezmiernie wysokiej degradacji powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.

W aspekcie smogu bez wątpienia trzeba także mieć świadomość tego, co zasadniczo jest decydującą przyczyną. Zatem jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu wielu szkodliwych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wszystkich kwestii jest niepojęcie ważna, przede wszystkim z powodu naszego zdrowia oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.